“Укргазвидобування” виплатить Misen Enterprises 1,34 млрд грн

05.01.2021 Київський апеляційний суд задовольнив заяву компанії “Місен Ентерпрайзіс АБ” (Misen Enterprises AB) і ТОВ “Карпатигаз” (у справі №824/218/20) та надав дозвіл на виконання кінцевого рішення на узгоджених умовах Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма від 05.11.2020 (в справі №V 2016/114) про стягнення з АТ «Укргазвидобування» на користь “Misen Enterprises AB” 1,34 млрд грн (47,06 млн дол) і 1 млн грн на користь ТОВ «Карпатигаз».

Згідно з судовими матеріалами, “Укргазвидобування” просило Київський апеляційний суд задовольнити заяву Misen Enterprises AB і ТОВ “Карпатигаз”. Держкомпанія зазначала, що умови сплати нею згаданої суми визначені мировою угодою, яка була затверджена Стокгольмським арбітражем.

У свою чергу Київський апеляційний суд звернув увагу, що в провадженні Госпсуду м.Києва перебуває на розгляді справа №910/18439/17 за позовом Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) до АТ «Укргазвидобування», ТОВ «Карпатигаз» та Misen Enterprises AB про визнання недійсною додаткової угоди № 4 від 25.02.2011 до договору № 3 про спільну діяльність без створення юридичної особи від 10.06.2002 та визнання недійсним договору №УГ2949/06-11 від 20.04.2011 про надання послуг по видобутку, збору, підготовці та транспортуванню природного газу, нафти та газового конденсату, оскільки постановою Верховного Суду від 04.12.2019 була направлена на новий розгляд до вказаного суду.

Нагадаємо, в червні 2020 року “Нафтогаз” повідомляв, що Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма виніс друге часткове рішення (partial award) про збільшення частки АТ «Укргазвидобування» (УГВ) у майні спільної діяльності (СД), задовольнивши позовну вимогу Укргазвидобування до Misen Enterprises AB та ТОВ «Карпатигаз» щодо перерозподілу часток у майні СД.

Як зазначалося, вказаним рішенням арбітражний трибунал суттєво збільшив частку “Укргазвидобування” у спільній діяльності, зменшивши, при цьому, частку компанії Misen Enterprises AB більш ніж в два рази.

“Арбітражний трибунал постановив, що все майно спільної діяльності повинно бути передане у власність Укргазвидобування, яке в свою чергу повинна виплатити суму компенсації Карпатигаз та Misen Enterprises AB відповідно до перерозподілених часток в спільній діяльності”, — зазначала гендиректор АТ “Укргазвидобування” Олена Кобець.

Як зауважувалося, якщо сторони не зможуть узгодити оцінку самостійно протягом встановленого терміну, її визначить трибунал.

Як констатував “Нафтогаз”, у першому частковому рішенні арбітраж встановив, що договір СД було порушено з боку Misen Enterprises AB, яка не повністю внесла свою частку в СД, та «Карпатигаз», яке не поставило передбачені договором вимірювальні станції.

“УГВ з 2015 року вдалось розірвати договори про спільну діяльність, які систематично порушувались операторами таких договорів. Національне антикорупційне бюро України під процесуальним керівництвом Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) здійснює ряд проваджень відносно порушень норм чинного законодавства при виконанні договорів про спільну діяльність.

Розірвання Стокгольмським арбітражем договору СД повернуло УГВ можливість повноцінно користуватися найбільшою кількістю власних свердловин з-поміж усіх договорів про спільну діяльність”, – констатував “Нафтогаз”.

“Укргазвидобування” ще восени 2015 року заявляло, що “Карпатигаз” і його акціонер Misen відмовляються виконувати зобов`язання в рамках СД. За тодішніми даними “Укргазвидобування”, Misen за період дії СД внесла лише $3,68 млн інвестицій, при цьому капіталізація “Карпатигаз” за період СД склала 1,5 млрд грн (за рахунок видобутку понад 700 млн кубометрів щорічно зі 110 свердловин “Укргазвидобування”) .

Деякі дослідження і ЗМІ пов`язували Misen з Дмитром Фірташем і Юрієм Бойком, однак в самій компанії цю інформацію заперечували. Також була інформація, що до “Карпатигаз” може мати стосунок Микола Мартиненко, а також Сергій Курченко і Сергій Кацуба.

“Укргазвидобування”, 100% акцій якої належить НАК “Нафтогаз України”, є найбільшою газодобувною компанією країни, що забезпечує близько 75% загального видобутку газу в країні.

Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram