Сергій Макогон

Україна просить Європу допомогти вирішити конфлікт з оператором ГТС Словаччини – Макогон

Україна звернулася до Європейської комісії і Секретаріату Енергетичного співтовариства (ЄЕС) за допомогою в вирішенні конфліктної ситуації на словацькому кордоні.

Про це глава ТОВ “Оператор ГТС України” (ОГТСУ) Сергій Макогон повідомив в Facebook.

“Після того, як Україна і ЄС спільно змогли впровадити європейське законодавство на кордоні Україна-РФ, ситуація з ручним і непрозорим розподілом потужностей на кордоні Україна-Словаччина виглядає вкрай дивною”, – написав він.

Макогон нагадав, що Україна зі свого боку згідно 27 доповнення до Договору про Асоціацію з ЄС взяла на себе зобов’язання по транспозиції європейських мережевих кодексів і вже впровадила їх. З боку європейських країн такі кодекси вже впроваджені на кордоні з Польщею, Угорщиною і Румунією.

Глава ОГТСУ вказав, що питання з впровадженням європейського енергетичного законодавства на кордоні Словаччина-Україна актуалізувалося у зв’язку з необхідністю ремонту на трубопроводі в точці “Будінце”.

Макогон зазначив, що газопровід в точці “Будінце” був оперативно побудований в 2014 році для організації фізичного імпорту з ЄС, оскільки в той час “Газпром” категорично виступав проти використання для імпорту більш потужної інфраструктури ГІС “Ужгород/Вельки Капушани”.

“Зараз він є єдиним гарантованим маршрутом поставки газу в Україну з ЄС в обсязі 27 млн ​​куб. м на добу. Тому пропозиції перенести необхідні ремонти на наступний рік є принаймні непрофесійними”, – підкреслив глава ОГТСУ.

Імпорт з другої існуючої точки “Вельки Капушани” можливий в обсязі до 110 млн куб. м на добу, що в 2,5 рази перевищує потужність точки “Будінце” (42 млн куб. м на добу), уточнив він, додавши, що словацький оператор міг починаючи з 1 березня цього року пропонувати ці потужності для імпорту.

Однак, за словами Макогона, Eustream пропонував тільки 10 млн куб. м на добу, зараз імпорт через цю точку складає 6,5 млн куб. м на добу, а всього трейдерам доступна потужність для імпорту 60 млн куб. м на добу.

Глава ОГТСУ також повідомив, що після виявлення технічних дефектів український оператор безрезультатно пропонував словацькому оператору Eustream два варіанти на період ремонту: безкоштовне перенесення уже заброньованих потужностей з “Будінце” на “Вельки Капушани” і об’єднання цих двох точок в одну віртуальну, як вже було зроблено на кордоні з Угорщиною і Польщею.

Раніше ЗМІ повідомили, що ТОВ «Оператор ГТС України» поінформував замовників послуг транспортування про нові роботи на точці з’єднання “Будінце”, які приведуть до повної зупинки з 11 серпня 2020 року.

Оператор ГТС повідомив, що запропонував словацькому партнеру для забезпечення безперебійного надання послуг об’єднати дві фізичні точки з’єднання Будінце і Ужгород / Вельки Капушани в одну віртуальну точку.

Іншим варіантом могло б бути надання доступу в точці входу на міждержавному сполученні Вельки Капушани на аналогічних умовах розподіленої потужності в точці входу Будінце виключно на період проведення ремонтних робіт без додаткових доплат з боку замовників послуг транспортування.

ТОВ “Оператор газотранспортної системи України” (ТОВ «ОГТСУ») — український монополіст, що транспортує природний газ споживачам України та здійснює транзит природного газу через територію України до країн Західної і Центральної Європи. Основна інформація: — ТОВ «Оператор ГТС України» — природна монополія, яка забезпечує транспортування природного газу споживачам України та країн...

Читайте нас в Twitter, Facebook і Telegram ⚡️ Енергетичний фронт

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram