Світовий банк надасть під сумнівний проект “Укргідроенерго” кредит на суму $212 млн

Світовий банк повідомляє, що 30 червня його рада директорів затвердила пакет фінансування у розмірі 212 млн дол, в рамках якого 177 млн дол надав Міжнародний банк реконструкції та розвитку, а Фонд чистих технологій виділив на пільгових умовах кредит в розмірі 34 млн дол і грант 1 млн дол на впровадження проекту «Україна – Підвищення стійкості енергосистеми для європейської інтеграції енергомережі» (встановлення гібридних систем з виробництва електроенергії в ПрАТ «Укргідроенерго»).

“Проект дасть змогу збільшити гнучкість української енергетичної системи, що допоможе у синхронізації із європейською енергетичною мережею та декарбонізації енергетичного сектору”, – констатує Світовий банк.

Раніше в Укргідроенерго назвали вартість проекту по установці систем накопичення енергії (СНЕ) загальною потужністю 212 МВт і сонячних електростанцій (СЕС) потужністю 63,9 МВт – вона складе 246,1 млн доларів. Цей доволі сумнівний в плані його нагальної потреби проект не має прямого стосунку до гідроенергетики, яка потребує інших напрямків капітальних інвестицій. Про ці напрямки неодноразово заявляло керівництво держкомпанії, в першу чергу це модернізація, модифікація, реконструкція основних засобів підприємства (обладнання існуючих потужностей гідроелектростанцій), будівництво та введення в експлуатацію нових генеруючих гідроенергетичних потужностей, модернізація та онов­лення гідротехнічних споруд, посилення безпеки інфраструктури, усунення екологічних ризиків та підви­щення екологічних стандартів виробіт­ку електроенергії.

ПрАТ «Укргідроенерго» виступає в ролі позичальника та організації-виконавця сумнівного проекту. Фінансування надається на встановлення 197 МВт СНЕ у поєднанні з СЕС на чотирьох гідроелектростанціях (Київській ГАЕС, Канівській ГЕС, Кременчуцькій ГЕС і Середньодніпровській ГЕС), які планується залучити для надання допоміжних послуг національній електромережі. Також СНЕ та СЕС будуть встановлені на Дністровській ГЕС.

З повідомлення зрозуміло, що безпесередньо під заходи з синхронізації української енергосистеми з європейською енергетичною мережею виділяється лише грант у розмірі 1 млн долл. Проте констатується, що фінансування Світового банку сприятиме зниженню ризиків, пов’язаних із синхронізацією української і європейськї енергосистем та допоможе у її декарбонізації, шляхом підтримки більшої інтеграції відновлюваної енергетики. Синхронізація електромереж є стратегічною метою на національному рівні, спрямованою на створення конкурентного та прозорого ринку електроенергії відповідно до вимого європейського законодавства та ринкових практик. Це є ключовим етапом на шляху до більшої інтеграції до європейських ринків та надасть відчутні переваги Україні, зокрема покращення надійності та безпеки енергопостачання завдяки диверсифікації джерел електроенергії, та доступу до ринків ЄС. Проект також сприятиме збільшенню рівня залучення приватного сектору до акумулювання електроенергії. Втім, не пояснюється, яким чином вплине на синхронізацією української та європейської енергосистем установка СНЕ і СЕС на об’єктах «Укргідроенерго» .

«Це один із найбільш інноваційних проектів, які розпочинає Світовий банк у регіоні Європи та Центральної Азії. Він допоможе Україні інтегрувати свою енергосистему до європейської енергетичної мережі, зменшить вплив зацікавлених осіб, та сприятиме досягненню більшої енергетичної незалежності. Я радий, що проект також допоможе долучитися до «Європейського зеленого курсу»», – зазначив Аруп Банерджі, Регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи.

Світовий банк вже працював над підготовкою до синхронізації енергосистеми України із європейською енергомережею в рамках діючого Другого проекту передачі електроенергії. Цей проект надає підтримку Україні у розгортанні технологій розумних електромереж та оптового ринку електроенергії.

Поточний портфель інвестиційних проектів Світового банку в Україні складає близько 3,4 млрд дол у рамках 11 інвестиційних проектів та однієї Програми заради результатів. Ці інвестиції спрямовані на вдосконалення базових державних послуг та забезпечення потреб простих громадян у таких сферах як водопостачання, каналізація, опалення, електроенергія, енергоефективність, дороги, соціальний захист, освіта та охорона здоров`я, а також розвиток приватного сектору. З моменту приєднання України до Групи Світового банку в 1992-му році інвестиції Банку склали понад 13 млрд доларів США в рамках близько 80 проектів та програм.

ПрАТ «Укргідроенерго» – найбільша гідрогенеруюча компанія в Україні, що включена до переліку 15 найбільших підприємств державного сектору економіки, сумарні активи яких складають 70 відсотків від загального показника у держсекторі. До складу компанії входять десять станцій на річках Дніпро та Дністер: Київська ГЕС та Київська ГАЕС, Канівська ГЕС, Кременчуцька ГЕС,...
⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram