НКРЕКП

НКРЕКП ухвалила проект постанови про порядок розслідувань порушень законодавства на ринку газу та електроенергії

Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), схвалила проект постанови “Про затвердження Порядку розслідувань порушень законодавства щодо функціонування ринків електричної енергії та природного газу”.

Відповідне рішення комісія прийняла на своєму засіданні в середу, пише Інтерфакс-Україна.

“Ухвалення Порядку є першим кроком до реалізації повноважень регулятора, наданих законом про НКРЕКП у частині проведення розслідувань порушень на ринку електроенергії і природного газу”, – повідомила НКРЕКП на сторінці в Facebook за результатами засідання.

Згідно з повідомленням, Порядок дозволить регулятору розслідувати порушення, що мають значний вплив на ринки електроенергії та природного газу, зокрема, щодо дій на біржовому сегменті ринку електроенергії, і вжити заходів регулювання.

Комісія зазначила, що порядок буде оприлюднений на її сайті для отримання пропозицій та зауважень від зацікавлених сторін, які в подальшому будуть розглянуті під час відкритих обговорень порядку.

Член НКРЕКП Ольга Бабій закликала всіх учасників ринку приєднатися до конструктивних обговорень і вносити свої пропозиції.

Згідно з проектом постанови, виносити на засідання комісії, приводом для розслідування служать фактичні дані або обставини, виявлені в процесі моніторингу дотримання суб’єктами господарювання законодавства або ліцензійних умов, або розгляд заяв від учасників / суб’єктів ринку, фізичних або юридичних осіб про можливі порушення.

У проекті постанови зазначено, що період, охоплений розслідуваннями, не може бути більше трьох років, що передували початку розслідування, а воно не може тривати понад трьох місяців. Його продовження дозволяється не більше, ніж на місяць, при наявності обґрунтувань.

До того ж комісія має право застосовувати запобіжні заходи до учасників ринку, що базуються тільки на фактичних даних і обставин, які були досліджені до прийняття рішення про такі заходи.

Підставою для застосування забезпечувальних заходів є, зокрема, маніпулювання ринком на добу вперед і внутрішньодобовим ринком, необґрунтоване невиконання диспетчерських команд на ринку, що балансує, постачальниками послуг з балансування або диспетчерської команди з операційної безпеки на ринку електроенергії, збільшення обсягів небалансу сторони, відповідальної за баланс, на 20%.

Забезпечувальними заходами, згідно з проектом постанови, є заборона суб’єкту розслідування подавати на РДВ і ВДР заявки, що мають ознаки маніпулювання ринком щодо попиту, пропозиції та / або цін на електроенергію на цих сегментах. Крім того, комісія може заборонити суб’єкту розслідування вживати дії, що стали підставою для забезпечувальних заходів.

За результатами розслідування НКРЕКП може прийняти, зокрема, рішення про його закриття, проведення позапланової перевірки суб’єкта розслідування, звернення до Антимонопольного комітету з питання порушення законодавства про захист економічної конкуренції, звернення в правоохоронні органи в разі ознак кримінального порушення. Крім того, регулятор може звернутися до інших держорганів щодо розгляду питань, виявлених під час розслідування, або до суду, а також ініціювати зміни нормативно-правової бази функціонування ринку.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України. Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та...
⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram