ДТЕК і «Центренерго» домовилися. Чи надовго?

Переговори між «Центренерго» і ДТЕК за посередництва Міненерго завершилися.

«Центренерго» отримає кредити в держбанках, щоб закуповувати вітчизняне вугілля. Ціну визначать за імпортним паритетом. Тобто, по суті, повернеться «Роттердам +».

Це не вирішує проблем держшахт, тому що вони в таку низьку ціну вписатися не можуть. Собівартість видобутку на них набагато вище, тому швидше за все «Центренерго» нічого у них не купуватиме. Але з точки зору балансу всієї економіки, угода непогана. ДТЕК видобуває 90% всього вугілля в Україні. Відповідно, що працюють в компанії шахтарі якийсь час будуть спокійні, і влада нарешті зможе зайнятися проблемою закриття або модернізації держшахт.

Нагадаю коротко, що передувало цій угоді.

Остання державна енергогенеруюча компанія, яку не так давно начебто вдалося вирвати з лап олігарха Ігоря Коломойського, знехотя почала домовлятися про постачання вугілля з приватних шахт. Не те щоб компанія цього хотіла, але масові страйки шахтарів (в основній масі, шахтарів ДТЕК) і схеми на самому «Центренерго» змусили владу діяти. А я нагадаю, що офіційно «Центренерго» контролюється Фондом держмайна. Глава ФДМ довго і вперто не помічає схем Коломойського навколо компанії, а там було і є що помічати.

Наприклад, Коломойський не купував вугілля у державних шахт, натомість поставляв на компанію газ. Газ брали у компанії «Юнайтед Енерджі», а та, в свою чергу, купувала у «Укрнафти», контрольованої Коломойським. А отриману електроенергію продавав дешевше ринку на свої феросплавні заводи. Іншими словами, Коломойський заробляв кілька разів.

Яка була альтернатива? Напередодні домовленості, йшлося про ціну 1650 грн / тонну вугілля ДТЕК. Це було на 10% дешевше, ніж виробляти електроенергію з газу, в еквіваленті. Тобто, в теорії, пропозиція була хорошим. Але я нагадаю, що в очах Коломойського це далеко не так.

Коломойський

У ДТЕК був свій погляд на ситуацію. Компанія Ріната Ахметова виставляла умова – поставка вугілля за передоплатою, а не по післяплати. ДТЕК зрозуміти можна, оскільки існував жахливий ризик появи заборгованості за вугілля. Не секрет, що «Центренерго» до сих пір не повністю пішло зі сфери впливу Ігоря Коломойського – на підприємстві досі працює Володимир Потапенко, який раніше керував компанією в інтересах олігарха. А стиль Коломойського – роками не платити за куплені товари, накопичуючи мільярдну кредиторську заборгованість. Виходить, що ця проблема вирішена за рахунок кредиту держбанків.

У травні Фонд держмайна змінив Потапенко на нового менеджера – Олександра Корчинського. При цьому Потапенко не втік з ЦЕ, а залишився працювати в правлінні. Таке дивне рішення, глава Фонду держмайна Дмитро Сінніченко (Центренерго управляється ФДМ), пояснює тим, що Корчінсікій запропонував залишити Остапенко, що той «ввів в курс справ».

Насправді, швидше за все, справа в кредиторської заборгованості «Центренерго», яку скупив Коломойський. Спочатку її скуповував інший енергетичний магнат Дмитро Крючков, але Коломойський у нього цю кредиторку «віджав» і додав до своєї. У підсумку, вийшов потужний пул вимог до компанії, який в теорії дозволяє ініціювати процедуру її банкрутства. Мабуть, тому ФДМ пішов на полюбовну домовленість, зберігши схеми Коломойського на «Центренерго». Безумовно, це глибоко ненормально в пристойному державі. Але в Україні такі речі можливі.

Разом, є ризик, що Коломойський продовжує зберігати деякий контроль над «Центренерго» і може вплинути на зростання заборгованості компанії перед ДТЕК за вугілля.

У той же час, Центренерго довелося домовитися. Компанії було потрібне більш дешеве вугілля – до угоди 13 липня компанія навпіл спалювала дороге державне вугілля і газ. Газ компанія використовувала для того, щоб розбавляти дороге вугілля держшахт (до 2000 грн за тонну) в собівартості електроенергії. І все одно, вона працювала собі в збиток. Мінус 1,9 млрд грн тільки за 2019 рік, плюс 3 млрд грн кредиторської заборгованості – це боляче, особливо напередодні можливої ​​приватизації.

До того ж газ на міжнародних ринках почав рости в ціні – з травня на голландській біржі ТТF газ подорожчав на 1000 грн за тисячу кубів. Газ росте в слід за нафтою, яка вже торгується по 44 долари за барель замість 14 доларів в квітні. До речі, це загрожує швидкими проблемами вже на ринку газу, де працює формула «Амстердам +».

У той же час, повна передоплата за вугілля ДТЕК вимагала від «Центренерго» залучення додаткових оборотних коштів, які взяти не було звідки. До того ж, зараз «Енергоринок» заборгував компанії 1,4 млрд грн.

Арбітром у суперечці обох компаній виступила в.о. міністра енергетики Ольга Буславець – вона запропонувала дати Центренерго кредит через державний банк для закупівлі палива. Йшлося про 1,3 млрд грн. Про яку суму йдеться зараз, поки не відомо.

Незадовго до оголошення операції, компанія звернулася в «Ощадбанк» і «Укргазбанк». Пропозиція була ризиковою, але плече міг підставити НБУ зі своєю програмою видачі довгострокових кредитів рефінансування. Чи буде Нацбанк рефінансувати ці кредити – поки не знаю.

Від прийнятої моделі, в теорії, все будуть у виграші: «Центренерго» закупить більш дешеве паливо, ДТЕК зможе завантажити шахтарів роботою і виплатити їм зарплату, держбанки зароблять на різниці відсотків. І все ж, я припускаю, що схема не проживе довго. Адже вона, в силу своєї конструкції не дозволяє Коломойському заробляти кілька разів на супутніх операціях. А значить, можливо, скоро почуємо про нові чудеса від «Центренерго».

Сергій Лямець

ПАТ «Центренерго» – державна енергогенеруюча компанія. 78,289% акцій компанії належить державі, 21,711% належить фізичним особам та підприємствам. Основними видами діяльності “Центренерго” є виробництво електричної енергії, що постачається в оптовий ринок електричної енергії України та виробництво теплової енергії.  До складу Товариства входять три теплові електростанції: Трипільська ТЕС у Київській області,...
⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram