Доходи Газпрому від експорту впали до мінімуму за 18 років

За підсумками другого кварталу російський «Газпром» заробив на зовнішніх ринках лише 3,5 млрд доларів.

Про це повідомив Центробанк РФ в попередній оцінці платіжного балансу за квітень-червень.

Ще жодного разу в своїй історії компанія, що має монопольне право на експорт російського газогінного газу, не переживала настільки різкого скорочення доходів від продажу сировини за кордон.

Порівняно з першим кварталом експортна виручка компанії впала вдвічі, в річному вираженні – майже в 3 рази, а якщо порівнювати з показниками «ситих» 2010-х – то в 5 разів. Останній раз настільки мало на експорті, згідно зі статистикою ЦБ, «Газпром» заробляв в 2002 році.

По компанії вдарили пандемія коронавірусу, падіння попиту, найтепліша за сторіччя зима, після якої в сховищах залишилися рекордні надлишки газу, а також приплив дешевого СПГ зі США, Катару і Африки.

Як повідомлялося, в травні спотові ціни на найбільших газових хабах Європи – голландському майданчику TTF і британської NBP – падали нижче внутрішньоросійських: газ з постачанням на наступний день можна було купити по 40-45 доларів за тисячу кубометрів.

Найбільшим головним болем стала Туреччина, колись другий після Німеччини найбільший клієнт «Газпрому». OilPoint писав, що поставки на турецький ринок впали в 7 разів. У травні «Газпром» зупинив трубопровід “Блакитний потік” і, як повідомили Reuters російські та турецькі джерела, він досі стоїть порожнім.

У червні «Газпром» збільшив поставки: падіння рік до року сповільнилося з 25% до 11%. Але в результаті продавати газ довелося в збиток. Середня експортна ціна впала до 94 доларів за тисячу кубометрів. Це нижче точки рентабельності «Газпрому», якому потрібно близько 100 доларів, щоб «вийти в нуль». При собівартості видобутку всього 13 доларів, «Газпром» платить 14 доларів у вигляді ПВКК, 27 доларів коштує транспортування по Росії, мінімум 20 доларів – прокачування до цільових ринків Європи. Виходить 70 доларів за тисячу кубів, до яких треба додати експортне мито (30%).

Нагадаємо, що вже в минулому році при цінах вище 200 доларів «Газпром» був збитковий з точки зору грошових потоків – компанія закінчила його з негативним грошовим потоком в розмірі 190 млрд рублів ($ 2.62 млрд) – настільки витрати на капітальні будівництва перевищили надходження від операційної діяльності.

Раніше Енергетичний фронт повідомляв, що, за оцінками експертів, компанії в цьому році треба буде позичити $10 млрд для покриття касового розриву в умовах різкого падіння виручки. Відзначимо, що «Газпром» вперше в історії отримав в першому кварталі 2020 року збиток на $4,4 млрд.

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram