Буславець розповіла, як долатиме кризу в електроенергетиці

Міністерство енергетики та захисту довкілля представило комплекс заходів для виведення енергетичної системи України з кризи

Мінекоенерго планує укладення меморандуму з інвесторами про зниження “зеленого тарифу”, перегляд паливного балансу Україні на основі оновленого балансу електричної енергії, перегляд фінпланів державних компаній і інвестиційних програм та інші заходи, які дозволять вивести енергетичну систему України з кризи.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства енергетики та захисту довкілля.

Ольга Буславець зазначила, що енергетична галузь сьогодні перебуває в системній кризі, яка проявляється у фізичній і фінансовій розбалансованості. На її думку, фізична розбалансованість виникла, зокрема, через зменшення споживання електроенергії з жовтня минулого року внаслідок теплої зими і карантинних заходів; імпорт електроенергії з Білорусі і Росії, поставки з якої склали на суму приблизно  5 млрд гривень; накопичення на складах шахт і ТЕС надмірної кількості вугілля, на яке нема попиту; зростання генерації з ВДЕ з негарантованим графіком виробництва електроенергії, що створює значні ризики для роботи енергетичної системи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Дилема Зеленського: блекаут чи підвищення тарифів

“Одним із ключових наших викликів, на який треба було зосередити увагу ще минулого року, є стрімке неконтрольоване збільшення потужності відновлюваної енергетики в рамках застарілої моделі “зеленого” тарифу. На жаль, час було втрачено, і за минулий рік така потужність зросла майже втричі. Швидке зростання продовжилось і в поточному році. Високий «зелений» тариф створює значне фінансове навантаження на ринок електричної енергії. Крім того, це негарантоване виробництво, яке дуже важко регулювати системі”, – підкреслила вона.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  «Такої ситуації ще ніколи не було». Ексміністри енергетики про те, як рятувати країну від блекауту

Фінансова розбалансованість виникла через надлишковий обсяг електроенергії та штучні адміністративні обмеження, що спотворило ціноутворення на ринку електричної енергії та спричинило збиткову роботу енергогенеруючих підприємств. У підсумку це призвело до того, що  ДП “Гарантований покупець” заборгувало підприємством з ВДЕ 7,5 млрд гривень, “Енергоатому” – 4 млрд. У свою чергу “Гарантований покупець” і АЕС не отримали від “Укренерго” 11,1 млрд гривень, а “Укренерго” від споживачів та електропостачальників – 5,3 млрд гривень. ТЕС останні 6 місяців закінчили зі збитками 3,1 млрд гривень, а гідроелектростанції не отримали від “Укренерго” і “Гарантованого покупця” 650 млн гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Криза в енергетиці України: чому виникла і які може спричинити наслідки

Для того щоб виправити ситуацію, Міністерство енергетики та захисту довкілля вже затвердило новий Прогнозний баланс електричної енергії на 2020 рік і розробило низку подальших заходів.

Серед подальших кроків, які ініційовані Мінекоенерго: укладення меморандуму з інвесторами про зниження “зеленого тарифу”, зупинення будівництва нових сонячних та вітрових генеруючих потужностей по системі “зеленого” тарифу та перехід на конкурентну систему підтримку (аукціони). Крім того, щоб підвищити гнучкість енергосистеми і збільшити, у тому числі, частку генерації атомними станціями, планується надати оператору системи передачі право безоплатних обмежень «зеленої» генерації впродовж визначеної кількості годин. Водночас умови реструктуризації, як і тривалість таких обмежень, буде погоджено з інвесторами для уникнення ризиків арбітражів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  «Інфаркт електроенергетики». Керівник найбільшого енергохолдингу країни про кризу в деталях

Серед наступних кроків також перегляд паливного балансу Україні на основі оновленого балансу електричної енергії, щоб визначити кількість вугілля, яка реально потрібна ТЕС. Паливний баланс планується розраховувати на 2-5 років, щоб можна було розробляти довгострокові програми розвитку вугільної галузі. Також планується усунути адміністративні обмеження на ринку електроенергії, щоб виробники не несли збитків через спотворені ціни, вдосконалити систему ПСО з перспективою переходу на європейську модель підтримки населення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:   Мінекоенерго готує пакет антикризових дій для стабілізації української енергосистеми

“Серед невідкладних заходів – прийняття трьох законопроектів, які дозволять погасити заборгованість перед “Енергоатомом” і “Укргідроенерго” у розмірі 12 млрд гривень, яка сформувалася в старій моделі ринку, спрямувати по 700 млн гривень вивільнених коштів на погашення заборгованості “Укренерго” перед ВДЕ та АЕС, а також – спрямувати 200 млн євро на заходи з безпеки експлуатації атомних енергоблоків”, – зазначили в міністерстві.

Крім того, планується перегляд фінпланів державних компаній і інвестиційних програм. Також планується надати гарантії повернення інвестицій для будівництва маневрених потужностей, які дозволять балансувати енергетичну систему.

За результатами засідання учасники прийняли за основу проект рішення Антикризового енергетичного штабу та домовилися в одноденний строк надати свої пропозиції і доповнення.

Нагадаємо, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль і в.о. Міністра енергетики та захисту довкілля України Ольга Буславець вчора провели перше засідання Антикризового енергетичного штабу. До штабу увійшли понад 30 представників зацікавлених ЦОВВ,  енергогенеруючих компаній, вугільної галузі, профспілок, народні депутати.

Читайте також:  Буславець ініціювала створення антикризового енергетичного штабу

Читайте нас в Telegram: Енергетичний фронт

⚡️ Читайте нас у Twitter, Facebook та Telegram